Blandet kålsalat med hokkaido og miso-appelsindressing

Så blev det 1. januar. Efter julens lidt tunge mad og måske lidt for mange søde sager er det dejligt med en masse grønsager. Og der er stadig mange danske grønsager at få fat på. I salaten her er der brugt hokkaido, savoykål, lilla spidskål, palmekål og grønkål. Alt sammen danske økologiske grønsager. Grønsager dyrket tæt på hvor jeg bor, bortset fra det lilla spidskål. Hvis du bor i nærheden af Aarhus kan jeg på det varmeste anbefale at købe dine grønsager ved Peters Gartneri, som ligger syd for Aarhus, ved Mariendal. Min mand og jeg er kundebønder ved Peters Gartneri. Du kan læse om hvad det indebærer lige Her

Dressingen der er brugt på salaten er lavet med bl.a. hvid miso, appelsinsaft og en smule fintrevet appelsinskal. Den blev rigtig dejlig synes jeg. Miso er en fermenteret pasta som tilfører maden umami smag, salt og sødme. Der findes flere forskellige slags miso. Den hvide som er brugt her er den mildeste miso, man kan få. Den er lavet af fermenterede sojabønner og ris. Miso er oprindeligt lavet i Japan og Miso bruges ofte i supper. Det bruges i det hele taget til at tilføre smag i forskellige retter og bruges ofte i det plantebaserede køkken.

Fortæl endelig hvad du synes om dressingen, hvis du prøver at lave den.

Ingredienser: ( til 4 personer som tilbehør)

350 g hokkaido ( renset vægt)

1 spsk olivenolie

1 spsk æbleeddike

1 spsk ahornsirup

uraffineret salt

friskkværnet peber

 

40 g mandler

 

175 g savoykål ( renset vægt)

100 g lilla spidskål (renset vægt)

3 blade palmekål

3 blade grønkål

1 spsk olivenolie + en smule salt + en smule peber

Fremgangsmåde:

Rens hokkaidogræskarret på skrællen. Lad skrællen blive på, med mindre den er meget hård. Del den på midten og fjern kernerne. Skær i grove skiver. Rør olivenolie æbleeddike, ahornsirup, salt og peber sammen. Vend hokkaidoskiverne i blandingen eller pensel dem. Læg dem på en bageplade med bagepapir. Bages ved 200 grader varmluft i cirka 25 minutter. Lad dem køle af før de blades i salaten. 

Rist mandlerne i ovnen i cirka 10 minutter. Lad dem køle af og hak dem groft. 

Snit savoykål og lilla spidskål helt fint. Gerne på mandolinjern. Skyl palmekål og grønkål grundigt og fjern den grove midterstængel. Riv kålstykkerne i mundrette stykker og steg dem i en smule olivenolie i et par minutter. Krydder med en smule salt og peber. 

Dressing:

Ingredienser

1 1/2 spsk olivenolie

1 spsk hvid miso

1 spsk appelsinsaft

1 tsk æbleeddike

lidt fintrevet appelsinskal

1/2 tsk kokossukker

evt. en smule salt og friskkværnet peber

Fremgangsmåde:

Rør/pisk alle ingredienser grundigt sammen og smag til. 

Samling af salaten:

Bland den fintsnittede savoykål og den fintsnittede lilla spidskål med de stegte palme- og grønkålsstykker. Læg blandingen på et fad. Læg de bagte hokkaidostykker over salaten. Fordel det meste af dressingen ud over salaten og slut af med at drysse de ristede mandler over salaten. 

 

Rigtig god fornøjelse!!

Skriv et svar